Ankara Adnan Ötüken İl Halk Kütüphanesi

Section Title

IMG_2217

Ankara Adnan Ötüken İl Halk Kütüphanesi

Ankara Adnan Ötüken İl Halk Kütüphanesi ilk olarak 25 Temmuz 1922‘de  Maarif Vekâletinin  alt katındaki odalarda hizmet vermeye başlamıştır. 26 Temmuz 1922 tarihli Hakimiyet-i Milliye Gazetesi’nde “Maarif Umumi Kütüphanesi” başlığı altında kütüphanenin açılışı halka bildirilmiştir.

Koleksiyonu büyümeye başlayan kütüphanemiz 1939 yılında  Ulus bölgesinde daha sonra adı Kediseven Sokak olan yerdeki binanın zemin ve bodrum katına taşınmış, oradan da 1971 yılında geçici süreliğine Yenimahalle ilçesine taşınmıştır.

Milli Kütüphane 1981 yılında Bahçelievler’deki yerine geçince İl Halk Kütüphanesi 1983 yılında şu anki hizmet binasına yerleşmiştir.

1985 yılında Türk eğitimci yazar, Türk kütüphaneciliğinin öncülerinden ve Milli Kütüphane’nin kurucusu Adnan Ötüken’e ithaf edilerek, adı Adnan Ötüken İl Halk Kütüphanesi olarak değiştirilmiştir.

1934 yılında kabul edilen ” Basma Yazı ve Resimleri Derleme ” yasasına göre derleme almaya başlayan kütüphanemiz, 2017 yılında Derleme kapsamından çıkmış, sadece halk kütüphanesi faaliyetlerine devam etmektedir.

Kütüphane Bilgileri

İl
Ankara
Adres
Ortaköy Mahallesi, Mamak, Ankara, İç Anadolu Bölgesi, Türkiye
Email Adresi
Telefon Numarası

Harita