Gümüşhane Üniversitesi Merkez Kütüphanesi

Section Title

8df58a4e5a91c282c2d49d0e76a5c6a8

Gümüşhane Üniversitesi Merkez Kütüphanesi

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığımız 01.08.2017 tarihinde 6000 metrekarelik yeni binasına taşınmış ve burada hizmet vermeye başlamıştır.  Kütüphanemiz 4 kattan oluşmaktadır. 1. katta lobi, ödünç-iade servisi, Çocuk Kütüphanesi, tezler bölümü, nadir eserler bölümü ve idari kısım bulunmaktadır. 2. kat 3 büyük salondan oluşmaktadır. Bu salonlardan biri İlahiyat Kütüphanesi olarak kullanılmakta, bir diğeri ders çalışma alanı olarak kullanılmakta diğer salon ise 72 bilgisayar kapasiteli bilgisayar salonu olarak kullanılmaktadır. 3. kat 2 büyük salondan oluşmakta ve bu salonlar Merkez kütüphane olarak hizmet vermektedir. 4. katta 12 adet bireysel çalışma odası, 8 grup çalışma odası ve iki büyük çalışma salonu mevcuttur.

Birimimizde kitaplıklarımızın mevcut olduğu salonlarda katalog taraması için üç adet bilgisayar bulunmaktadır. Bu bilgisayarlarda kütüphaneye ait katalog taraması yapan okuyucular talep ettikleri eseri bankoda görevli personele iletmekte ve  eser okuyucuya teslim edilmektedir. Okuyucu ödünç alma talebinde bulunması durumunda kütüphane yazılım programına işlenerek güvenlik işlemlerinden sonra ödünç verilmektedir. Referans kaynaklar ödünç verilmemekte yalnızca okuma salonunda yararlanılmaktadır. Kütüphane otomasyon yazılımı ile kütüphaneye kazandırılan tüm materyal LC (Merkez Kütüphane) ve Dewey (İlahiyat Bölümü) sınıflama sistemiyle kaydedilmektedir.

Kütüphanemizde 450 adet çift taraflı ve 91 adet tek taraflı açık raflı dolap mevcut olup, kütüphanemiz henüz 44.140 basılı ve 141.292 elektronik kitap ile hizmet vermektedir. Süreli yayınlar için 11 adet tek taraflı süreli yayınlar standı mevcut olup ortalama 300 adet dergi sergilenme kapasitelidir. Kütüphanemiz aynı anda 650 kişi ders çalışacak şekilde dizayn edilmiştir. İhtiyaç halinde bu sayıyı artıracak kapasite mevcuttur.

Kütüphane Bilgileri

İl
Gümüşhane
Adres
Bağlarbaşı Mahallesi 29100
Telefon Numarası
Otomasyon Sistemi
Yordam

Personel & Koleksiyon Bilgileri

Toplam Personel Sayısı
13
Toplam Materyal Sayısı
109590

Harita